Suabejota ibuprofeno ir aspirino saugumu

Europos vaistų agentūros (toliau – EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas (toliau – PRAC) pradėjo Jungtinės Karalystės vaistų agentūros (MHRA) inicijuotą kreipimosi procedūrą pagal  EC/83/2001 direktyvos 31 straipsnį, siekiant įvertinti sistemiškai veikiančių ibuprofeno preparatų riziką širdies ir kraujagyslių sistemai.

Šios procedūros metu bus vertinama nuolat ir ilgai vartojamų didelių ibuprofeno dozių (2400 mg per parą) keliama rizika širdies ir kraujagyslių sistemai. Vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra ibuprofeno, dažniausiai vartojami mažesnėmis dozėmis trumpą laiką. Įtarimų, kad toks ibuprofeno vartojimas kelia panašią riziką nėra. Ibuprofenas yra vienas dažniausiai vartojamų vaistų skausmui, uždegimui ir karščiavimui gydyti, kurio saugumas gerai žinomas, ypač vartojant įprastines nedideles dozes.

 Ibuprofenas priklauso nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei. Šių vaistų saugumas, įskaitant ir  riziką širdies ir kraujagyslių sistemai, nuolat stebimas daugelį metų. Duomenys parodė, kad rizika  širdies ir kraujagyslių sistemai, vartojant diklofenaką ir dideles ibuprofeno dozes (2400 mg per  parą), yra panaši į COX-2 inhibitorių. PRAC taip pat įvertins ibuprofeno ir mažų aspirino  (vartojamo sumažinti miokardo infarkto ir insultų riziką) dozių sąveiką ir spręs dėl dabartinių  rekomendacijų tinkamumo.

 Taip pat, Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos priežiūros tarnyba teigia, kad  gydant    paprastas širdies problemas aspiriną derėtų pakeisti naujesniais vaistais –  pacientams, kuriems  diagnozuotas prieširdžių virpėjimas ir gresia širdies smūgis,  tinkamesni tokie kraujo krešėjimą  mažinantys vaistai, kaip varfarinas. Prieširdžių  virpėjimas yra vienas dažniausių širdies sutrikimų,  Jungtinėje Karalystėje,  diagnozuojamas vienam iš šimto gyventojų.

 Tokiems pacientams daugelį metų aspirinas buvo naudojamas, kaip prevencija  nuo gresiančio  širdies smūgio. Tačiau įvairūs tyrimai vis dažniau rodo, kad šio  vaisto nauda, lyginant su kitais  gydymo metodais, per maža. Tai pirmas kartas,  per aštuonerius metus, kai Didžiosios Britanijos  nacionalinė sveikatos priežiūros tarnyba keičia tokias rekomendacijas. Tikimasi, kad perėjus nuo  aspirino prie naujesnių kraują skystinančių medžiagų, pavyks išvengti širdies smūgio tūkstančiams  pacientų.

 

Kol vyksta ibuprofeno saugumo vertinimas, pacientai turėtų vartoti vaistus taip, kaip nurodyta jų pakuotės lapelyje arba kaip nurodė gydytojas, o ekspertai perspėja, kad aspirino vartojimą galima nutraukti tik palaipsniui ir tik gydytojui rekomendavus.

Šaltinis: www.vvkt.lt, www.lsveikata.lt 

Palikite komentarą