Sunkią epilepsijos formą gydys medicinine marichuana (video)

Prestonas Weaveriui vos septyneri. Jis negali vaikščioti, kalbėti ar matyti. Jis kenčia alinančius traukulius, kuriuos sukelia itin reta ir sunki epilepsijos forma, vadinama Lennox-Gastaut sindromu. Šiai ligai vaistai dar nėra sukurti.

Prestono Weawerio mama kalbasi su žurnalistais. (abcnews.com nuotr.)

Prestono Weawerio mama kalbasi su žurnalistais. (abcnews.com nuotr.)

Sergant Lennox – Gastaut sindromu, priepuoliai prasideda 3 – 5 metų amžiuje arba pakeičia spazmus. Priepuoliai kelių rūšių: trumpi paryčiais su galūnių įsitempimu ir silpnu veido pamėlimu, lemiantys staigų vaiko kritimą; sąmonės netekimai, kai vaikas tampa neorientuotas, nesueina į kontaktą, atlieka smulkius automatinius judesius. Gali vyrauti viena ar dvi priepuolių rūšys, arba vienos gali keisti kitas. Kartais būna kelis ar keliolika kartų per dieną, jie atkaklūs.

Ima kisti vaiko elgesys: jis tampa ypač judrus, piktas, net agresyvus, sunkiai sukaupia ir išlaiko dėmesį, sutrinka miegas bei atmintis. Priepuolių dažnis linkęs keistis, blogesnius periodus keičia geresni. Gydymas vienu vaistu dažniausiai neefektyvus, tenka derinti įvairius vaistus ir skirti dideles jų dozes, dėl to sunku išvengti nepageidaujamo vaistų poveikio. Galima ir visai nebloga eiga, kai gydant priepuoliai retėja, kol liaujasi. Tam, kad galva ir dantys būtų apsaugoti nuo traumų vaikui staiga krintant priepuolių metu, naudinga dėvėti apsauginį šalmą.

 

Eksperimentinis gydymas

Tiesa, jau greitai mažasis Prestonas taps vienu iš kelių pirmųjų vaikų, kuriems Džordžijos valstijoje bus pradėtas taikyti eksperimentinis gydymas marichuana. Bandymai vyks pasitelkiant Epidiolex eksperimentinį vaistą, kurį sukūrė „GW Pharmaceuticals“ – šiame vaiste yra kanabidiolis veikliosios medžiagos (marichuanoje esančios cheminės medžiagos, kuri nesukelia apsvaigimo). Epidiolex kol kasdar nėra patvirtintas JAV Maisto ir vaistų adminitracijos (FDA), tačiau jei klinikiniai bandymai bus sėkmingi, tikima, kad šis vaistas palengvins gyvenimą tiek Lennox-Gastaut  sindromu, ar kitų formų epilepsija sergantiems vaikams. Prestonas yra vienas iš 50 vaikų, dalyvaujančių tyrime.

Valstijos gubernatorius Natanas Dealas patvirtino teismo pateiktą įstatymo projektą, kuris leidžia legalizuoti šias narkotines medžiagas į bandymus atrinktų vaikų gydymui.

„Neįsivaizduoju, kas galėtų išklausyti šių vaikų ir jų tėvų istorijas, ir nenorėti pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis jiems padėti“ – vietos žurnalistams teigė N. Dealas.

 

Viltis ir kanabidiolas  

Epilepsijos formų yra ir daugiau, tiek pagal kilmę, tiek pagal simptomus. Kai kurios jų ne taip aiškiai apibrėžiamos, kaip anksčiau minėtos. Kartais sunku iškart apibūdinti ligos formą, ją visiškai atskleidžia laikas. Nepaisant to, gydymą vis vien galima ir būtina skirti, ir tai daroma, atsižvelgiant į priepuolių rūšis bei papildomus tyrimus.

Pluoštinės kanapės – kanapinių šeimos, sėjamosios kanapės (Cannabis sativa L.) rūšies vienmečiai augalai, kilę iš Centrinės Azijos, dabar auginami daugelyje pasaulio vietų, taip pat ir Lietuvoje. Kanapės turi unikalių molekulinių komponentų, vadinamųjų kanabinoidais.

Du iš jų – ypatingi. Tai THC (tetrahidrokanabinolis), veikiantis žmogaus psichiką ir CBD (kanabidiolas), šį poveikį mažinantis. Pluoštinės kanapės nuo narkotinių skiriasi THC kiekiu. Pluoštinių kanapių išdžiovintoje medžiagoje THC yra 0 – 0,2 proc., o narkotinio tipo kanapėse – net 5-20 proc.

Nors daugelis JAV valstijų dar nėra įteisinusios medicininės marichuanos naudojimo, vis dažniau šis sprendimas siūlomas įvairiems pacientams – nuo epilepsija sergančių vaikų iki onkologinių pacientų – ir kaip gydymo forma, ir kaip skausmą mažinantis preparatas. Per pastaruosius 2014-uosius metus kanapių naudojimą medicinoje legalizavo jau 23 JAV valstijos. Kai kuriems pacientams medicininė marichuana sumažina priepuolių dažnumą, patiriamus skausmus, ir leidžia žmonėms gyventi pilnavertiškesnį gyvenimą – judėti, valgyti, kalbėti be skausmo. Tiesa, ar kanabidiolas padės mažajam Prestonui ir kitiems tyrime dalyvaujantiems vaikams, dar nėra aišku.

 

Dokumentinis reportažas apžvelgiantis medicininės marichuanos galimybes gydant onkologines ligas:

 

 

 

 

1 komentaras

 1. Karolis says:

  Laba diena,

  Norėčiau kad paskaitytumėt sraipsnį apie kanabinoidų veikimą slopinant epilepsijos priepolius. Būtent CBDV kartu CBN padeda slopinti epilepsijos priepolius bei juo retina kelis kartus.
  https://www.medicaljane.com/2014/08/13/study-cannabidavarin-cbdv-may-help-treat-epileptiform-seizures/
  Yra konkretus atvejai Lietuvoje kurie galėtu paliūdyti tai. Reikalinga informacijos sklaida, gelbstint ligonius.
  Pagarbiai
  Jei kils klausimų rašykite

Palikite komentarą