Svarbu: dėl ibuprofeno saugumo

Europos vaistų agentūros farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas, įvertinęs klinikinių tyrimų bei literatūros duomenis, patvirtino, kad  pacientams, vartojantiems ibuprofeną didelėmis dozėmis (2400 mg per parą ir daugiau), galima nedidelė širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, tokių kaip miokardo infarktas ir insultas, rizika.

 

Santykis teigiamas, bet…

Šis vertinimas parodė, kad ibuprofeno, vartojamo didelėmis dozėmis, sukeliama rizika yra panaši į kai kurių kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, įskaitant COX-2 inhibitorius ir diklofenaką, sukeliamą riziką.

Pacientams, vartojantiems ibuprofeno iki 1200 mg per parą, t.y. didžiausią nereceptinių geriamųjų preparatų Europos Sąjungoje patvirtinta dozę, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika nepadidėja.

PRAC nusprendė, kad ibuprofeno naudos ir rizikos santykis yra teigiamas, tačiau, siekiant  sumažinti  širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų riziką, rekomendavo atnaujinti informaciją apie šiuos vaistinius preparatus, įtraukiant informaciją ir apie didelių dozių vartojimą. Pacientams, sergantiems sunkiomis širdies ar kraujotakos ligomis, įskaitant širdies nepakankamumą, ar kurie jau anksčiau patyrė miokardo infarktą ar insultą, ibuprofeno didelėmis dozėmis (2400 mg per parą ir daugiau) vartoti negalima.

Be to, gydytojai,  prieš paskirdami pacientams ilgalaikį gydymą ibuprofenu ypač didelėmis jo dozėmis, turi atidžiai įvertinti galimus širdies ir kraujotakos sutrikimų rizikos veiksnius. Šiems rizikos veiksniams priklauso rūkymas,  didelis kraujospūdis, cukrinis diabetas ir didelis cholesterolio kiekis kraujyje.

 

Ibuprofeno ir aspirino sąveika

PRAC taip pat įvertino ibuprofeno ir aspirino, vartojamo mažomis dozėmis miokardo infarkto ir insulto rizikos mažinimui, tarpusavio sąveikos duomenis. PRAC atkreipė dėmesį, kad laboratorinių tyrimų metu ibuprofenas sumažino aspirinui būdingą krešėjimą mažinantį poveikį. Tačiau išlieka neaišku, ar ilgalaikis ibuprofeno vartojimas klinikinėje praktikoje sumažina mažomis dozėmis vartojamo aspirino teigiamą poveikį, apsaugantį nuo miokardo infarkto ir insulto. Atsitiktinis ibuprofeno vartojimas neturėtų pakeisti mažomis dozėmis vartojamo aspirino poveikio.

PRAC rekomendavo įtraukti į informaciją apie šiuos vaistinius preparatus įspėjimus dėl galimos širdies ir kraujagyslių rizikos vartojant ibuprofeną didelėmis dozėmis, o taip pat ir informaciją apie galimą ibuprofeno ir aspirino tarpusavio sąveiką.

Rekomendacijos dėl ibuprofeno vartojimo turi būti taikomos ir deksibuprofenui, vaistui panašiam į ibuprofeną. Deksibuprofeno didelė dozė yra laikoma 1200 mg per parą ir daugiau.

PRAC rekomendacija bus nusiųsta Savitarpio pripažinimo ir decentralizuotos procedūrų koordinavimo darbo grupei CMD(h), kuri priims galutinį sprendimą.

 

 

Šaltinis: VVKT

Palikite komentarą