Technologija leis aptikti pragulas prieš joms pasirodant (video)

Pragula susidaro, kai dėl sutrikusio kraujo pritekėjimo į audinius atsiranda vietinė mažakraujystė. Audiniai, kurių kraujagyslės užspaustos, mažiau gauna maistingų medžiagų ir deguonies, o taip pat susilaiko ir nereikalingų medžiagų pašalinimas. Procesui užsitęsus susidaro odos ir gilesnių audinių sluoksnių nekrozė ir audiniai miršta dėl deguonies stygiaus, o ne dėl mechaniškai pažeistų ląstelių.

Pragulos būna paviršinės ir giliosios. Paviršinė pragula pažeidžia tik odą, o gilioji – dar ir poodinį ląstelyną su raumenimis. Pragulos gydomos tepalais, švitinamos ultravioletiniais spinduliais, kartais operuojamos. Profilaktinė priemonė, tinkamas ligonio slaugymas. Būtent šioje srityje Berklio universiteto mokslininkai ir tikisi padėti. Jie sukūrė lankstų sensorių, kuris gali aptikti susidariusį spaudimą tam tikroje kūno vietoje, jam net nepasirodžius odoje, kur gali būti pamatytas plika akimi.

 

Šis „pleistras“ spektroskopijos pagalba skanuoja odos sluoksnius ir „ieško“ audinių pažeidimų. Tyrime, publikuotame „Nature Communications“ žurnale, mokslininkai teigia, kada sveikos audinių ląstelės neleidžia elektrodams plisti, o pažeistos ląstelės perleidžia elektros energiją per save. Deja, kol kas šis tyrimas buvo atliktas tik su pelėmis.

Natūralu, jog kitas žingsnis – galimybė išbandyti šią neinvazinę technologiją žmogaus organizmui. Mokslininkų ateities planuose – iš tokių „pleistrų“ sukurta paklodė ar pagalvėlės, pacientams, sėdintiems vežimėlyje.

Palikite komentarą