Teisėsauga: „Surenkame nelegaliai parduodamus medikamentus ir vėliau naikiname, kilogramais“

Policijos pareigūnai atlikdami patikrinimus maisto papildų pardavimo vietose, turgavietėse neretai konfiskuoja kilogramus nelegaliai parduodamų medikamentų, praneša lsveikata.lt.  Neseniai Kauno policijos komisariatas pranešė vienoje prekyvietėje aptikęs daugiau nei šimtą pakuočių nelicencijuotų vaistų. Nors pareigūnai žada nusižengėlius gaudyti ir toliau, kol kas prekybininkų tai negąsdina. Susimokėję kelis šimtus litų siekiančią baudą, jie tuoj pat sugrįžta į turgavietes su nauja nelegalių vaistų siunta. 

 

Nusižengimų daug

Šiuo metu Kauno policijos komisariatas vykdydamas akciją „Aguona 2014“, kuri tęsis iki vasaros pabaigos, tikrina maisto papildų prekyvietes, turgavietes, ar jose nėra pardavinėjami narkotinių medžiagų turintys preparatai bei nelegaliai į šalį atvežti medikamentai. Patikrinimų rezultatai įstabūs – prieš porą savaičių patikrinus vieną prekybos vietą rasta daugiau ne šimtas nelicencijuotų medikamentų pakuočių. Visos jos į mūsų šalį atkeliavo iš kaimyninės Rusijos. Nelegaliai parduodami vaistai buvo kruopščiai sudėti į slaptą stalčių po prekystaliu. Tiesa, tai nepadėjo išsisukti prekybininkams ir iš jų buvo konfiskuota 121 pakuotė vaistinių preparatų, tokių kaip „Analgin“, „Doksiciklin“, „Amoksicillin“, „Ampicillin“, „Ibuprofen“ ir kitų.
Klaipėdos policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius tikina, jog atlikdami patikrinimus savo regione taip pat aptinka nemažai nelegalių medikamentų.

„Mes taip pat tikriname turgavietes, maisto papildų pardavimo vietas. Pažeidimų nustatome. Surenkame nelegaliai parduodamus medikamentus ir vėliau naikiname, kilogramais“, – sako K.Sinkevičius.
 


Baudų nebijo

Viena priežasčių, kodėl nelicencijuotų medikamentų rinkoje aptinkama nemažai, – menkos baudos, kurios dažniausiai siekia ne daugiau nei kelis šimtus litų, o jeigu teismas „pasigailės“, nusižengėliui gali pavykti išsisukti ir nuo jos.

„Kartais teismas atsižvelgia į įvairias lengvinančias aplinkybes ir apsiriboja tik įspėjimu. Palyginimui galiu pasakyti, kad žmogus, antrą kartą pagaunamas nelegaliai parduodantis cigaretes, gali sulaukti baudos ir iki 20 tūkst. litų, o parduodamas vaistus, tokios baudos tikrai nesulauksi. Pasitaiko atvejų, kai pardavėjai apskundžia mus teismui ir teismai sprendžia, ar teisingai pasielgėme skyrę baudą ir konfiskavę nelegalius preparatus“, – pasakoja K.Sinkevičius.

Tiesa, norėdami išvengti galimų klaidų ir kovojant su nelegalių medikamentų prekiautojais policijos pareigūnai į pagalbą pasitelkia ir Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą.

„Mūsų specialistai važiuoja kartu su policijos pareigūnais atlikti patikrinimo. Visų pirma tam, kad nustatytų, ar parduodamas preparatas maisto papildas, ar vaistas. Tikrai visuomet bendradarbiaujame“, – sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovai.

Įdomu tai, kad nelegaliai vaistais prekiauja iš esmės visuomet tie patys žmonės, net jeigu anksčiau jie jau buvo nubausti.

„Ne vienerių metų patirtis rodo, kad tokie prekybininkai tikrai neišvažiuoja ir nepasislepia, o sugrįžta į turgavietes. Iš kitos pusės – nebūtų paklausos, nebūtų ir pasiūlos. Nors žmonės pirkdami vaistus be licenzijos, rizikuoja net savo sveikata, tačiau galbūt prisimindami laikus, kuomet medikamentų pardavimų turguje niekas nekontroliavo, iki šiol būtent ten jų ir ieško. Be to, tokie vaistai neretai yra pigesni. Nesu medikas ir negaliu pasakyti, ar vaistai geri, ar blogi, tačiau vykdome įstatymą“, – sako pareigūnas.
 

Išeities nėra?

Nors policijos pareigūnai perspėja, jog ir toliau bus vykdomi tokie ir panašūs patikrinimai, kuriais siekiama užkirsti kelią nusikalstamoms medikamentų pardavimams, deja, ne viskas taip paprasta. Visų pirma nelegaliai vaistais prekiaujantys asmenys taip pat yra gudrūs – paprašius parduoda medikamentus tik tiems asmenims, kurie neatrodo „įtartini“. Tuo tarpu pareigūnus, apsilankančius turgavietėse ne vienas prekybininkas jau gerai žino, tad ir slepia kaip mat viską, ką turi. Be to nelicencijuotų medikamentų galima nusipirkti ir internetu.

„Esame gavę informaciją apie tokių preparatų pardavimą ir nubaudę pardavėjus. Tačiau tokia informacija mus pasiekia nedažnai. Kodėl? Galbūt jeigu žmogus nusipirks tokių vaistų ir pasijus blogai, tada ieškos būdų skųstis. Tačiau jei pats ieško ir nori nusipirkti nelegaliai parduodamų vaistų, dažniausiai jis tyli“ – paaiškina K.Sinkevičius.

Nors pareigūnas tikina, jog procesas nėra nesuvaldomas, tačiau čia pat pripažįsta: „Negalime visų pajėgų mesti būtent šiais sričiai ir kasdien tikrinti, ar nėra parduodami nelegalūs medikamentai. Negalime stovėti kasdien prie kiekvieno parduodančio maisto papildus ir juos kontroliuoti“.

 

Šaltinis: www.lsveikata.lt

Palikite komentarą