Teisingai vartoti vaistus padės specialūs lipdukai

Vaistininkai ėmėsi priemonių prieš neatsakingą medikamentų vartojimą. Nepasiklysti namų vaistinėlėje ir veiksmingiau kovoti su įvairiais negalavimais gyventojams padės specialūs informaciniai lipdukai, kurie nuo šiol bus prilipdomi prie įsigyjamų vaistų ar maisto papildų pakuočių. Ši nauja priemonė yra viena iš farmacinės rūpybos paslaugų.

 

Neracionalus vartojimas – pagrindinė apsinuodijimų vaistais priežastis

Tokiais specialiais lipdukais, saugų vaistų vartojimą pirmieji Lietuvoje pradėjo skatinti „Camelia“ vaistininkai. Šiais lipdukai, jie ženklins šiame vaistinių tinkle įsigytų preparatų pakuotes ir individualiai kiekvienam pacientui primins, kada ir kaip vieną ar kitą preparatą reikia vartoti.

Vartojimo lipduko pavyzdys.

Vartojimo lipduko pavyzdys.

„Pastebime, kad vartodami vaistus, gyventojai neretai daro klaidų – pasimeta tarp namuose laikomų preparatų, sumaišo vaistų vartojimo laiką ir tvarką, neatsižvelgia į rizikos veiksnius, vartoja per dideles ar per mažas vaistų dozes, ne laiku nutraukia jų vartojimą ir t.t. Būtent neracionalus medikamentų vartojimas yra pagrindinė apsinuodijimų vaistais priežastis, taip pat jis gali sulėtinti ar apsunkinti gydymą ar net privesti prie labai rimtų sveikatos sutrikimų. Todėl šiai problemai reikėtų skirti kuo daugiau dėmesio. Esame įsitikinę, kad profesionalios konsultacijos vaistinėse ir informaciniai lipdukai bus tikrai efektyvi priemonė, sauganti pacientų sveikatą “, – pabrėžė vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Vaistininkė atkreipė dėmesį, kad kaip Lietuvoje, taip ir visame pasaulyje vaistų vartojimo apimtys didėja, tačiau dėl to jų vartojimo įpročiai netampa atsakingesni.

 

Informacija – individualesnė ir išsamesnė

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys rodo, jog nemažai parduodamų medikamentų yra įsigyjami nesilaikant racionalios farmakoterapijos principų, o kas antras pacientas nesilaiko gydymo rekomendacijų.

„Nors visuomet atidžiai konsultuojame ir žodžiu informuojame apie preparatų vartojimo specifiką, kartais to gali nepakakti. Iki šiol ant pakuotės vaisto vartojimo režimas buvo aprašomas gan abstrakčiai – tik kiekis ir dažnumas. Tačiau vaistų vartojimas dažnai priklauso ne tik nuo ligos pobūdžio ar stadijos, bet ir nuo paciento gyvenimo būdo, jo dienos režimo ir įpročių. Tad nuo šiol informacija bus gerokai išsamesnė ir profesionalesnė bei individualesnė – nurodysime vaisto efektą, šalutinį poveikį, tikslų vartojimo laiką, atsižvelgiant į paciento sveiktos problemas bei paskirtą gydymo būdą, taip pat pacientas ant pakuotės matys ir savo vardą. Tai leis nesumaišyti medikamentų, jei namuose yra daugiau vaistus vartojančių asmenų“, – sakė G. Krikščiūnienė.

Vaistininkės teigimu, tikimasi, kad tokie aiškiai matomi ir informatyvūs lipdukai taps papildomu saugikliu, padės pacientams geriau susipažinti su jam reikalingu preparatu, leis išvengti nepageidaujamų pasekmių ir užtikrinti geresnius gydymo rezultatus. „Ėmęsi iniciatyvos didinti vaistų vartojimo saugumą Lietuvoje, tikimės, kad ilgainiui lietuviai medikamentus vartos atsakingiau, protingiau ir teisingiau“, – teigė vaistininkė.

 

 

Šaltinis: BNS

Komentarų nėra