Tikrieji senjorų sveikatos iššūkiai

Vaistų lėtinėms ligoms gydyti sukelti pašaliniai efektai, griuvimai, lovose gulinčių tėvų slaugymas – tai tikrieji senjorų sveikatos iššūkiai. Būtent apie juos, apie būdus su jais susitvarkyti VšĮ „Inkocentras“ kalbės savo naujajame paskaitų cikle „Senjorų sveikatos iššūkiai“. Planuojama aplankyti provincijos senjorų bendruomenes.

Paskaitose dalyvaujantys senjorai bus pamokyti teisingos rytinės mankštos, kuri nenuvargins, o suteiks energijos visai dienai. Kituose susitikimuose bus pristatyti dubens dugno mankštos pratimai, šokio terapija.

Paskaitose dalyvaujantys senjorai bus pamokyti teisingos rytinės mankštos, kuri nenuvargins, o suteiks energijos visai dienai. Kituose susitikimuose bus pristatyti dubens dugno mankštos pratimai, šokio terapija.

 

Prisidėti prie teisingo, sveiko senėjimo

„Mūsų naujas paskaitų projektas „Senjorų sveikatos iššūkiai“ gimė išklausius ne vieną senjorą, kuris pravėrė Inkocentro duris ir prie arbatos puodelio išsipasakojo savo vargus ir džiaugsmus. Norime, kad mūsų senjorai suvoktų, kaip svarbu išlikti smalsiems, domėtis savo sveikata, gauti naujausią informaciją, bendrauti tarpusavyje, būti judriems. Būdami vaikai ir anūkai norime prisidėti prie senjorų sveikatos stiprinimo, prie teisingo, sveiko senėjimo“, – sako Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė.

Inkocentro partneris Akių sveikatos centras susitikimų metu papasakos apie gero regėjimo išsaugojimą bei būdus, kaip išlikti darbingiems net kai jis ima sparčiai prastėti. „Kalbėsime apie trečią didžiausią bėdą vyresniame amžiuje – šlapimo nelaikymą. Vyresniame amžiuje su tuo susiduria 40 proc. moterų ir 30 proc. vyrų. Neretai lėtinių ligų gydymas suteikia papildomą susirgimą – šlapimo nelaikymą. Bus pateikta daug patarimų, kaip to išvengti ir gyventi kokybiškai, jeigu problema yra lėtinė“, – naują paskaitų projektą pristato J. Misevičienė.

 

Slaugymas – sunkus, bet nevertinamas darbas

Bene labiausiai senjorų gyvenimo kokybė priklauso nuo griuvimų. „Vyresnis žmogus gali nukristi ne tik dėl to, kad slidu, bet ir dėl to, kad ryte padidėjęs kraujo spaudimas, galva susvaigo. Slidžios šlepetės, netinkama kiliminė danga, staigus kėlimasis iš lovos – senjorai rizikuoja patirti sunkias griuvimų traumas net namuose. Jiems reikia priminti svarbiausias taisykles, kad ir lauke, ir namie jie išliktų saugūs“, – sako J. Misevičienė.

Inkocentro rengiamų seminarų metu bus pateikta naudinga informacija tiems senjorams, kurie šiuo metu slaugo savo tėvus, kuriems reikia nuolatinės slaugos. „Slaugyti lovoje gulintį žmogų yra ne mažesnis iššūkis nei kovoti su kokia nors lėtine liga. Žmogų reikia kilnoti, prausti, maitinti, vartyti, keisti sauskelnes – tai sunkus darbas, kuris mūsų šalyje nėra suvoktas ir nėra vertinamas. Senjoras, kuris turi kažkokių sveikatos sutrikimų (padidėjusį kraujospūdį, diabetą, artritą) dėl nuolatinės slaugos jaučia nuovargį, izoliuojasi, nustoja bendrauti, tai sukelia naujus sveikatos iššūkius“, – sako slaugytoja Jolita Šukienė, kalbėsianti apie tinkamos slaugos taisykles.

 

Rytinės mankštos

Dar vienas Inkocentro partneris – sanatorija „Pušyno kelias“ – ragins senjorus, nežiūrint nuolatinio fizinio krūvio namuose ir soduose, prisiminti, jog būtina kasdien skirti dėmesio tinkamam fiziniam aktyvumui. „Dažnai galvojama, kad kaimo žmogus fiziškai aktyvesnis už miestietį, bet jų fizinis aktyvumas neretai būna labiau žalojantis, kai pasilenki prie vagos ir neatsilenkdamas varai pusę dienos. Fizinis darbas (kai grėbi, kažką keli) dilina sąnarius, sukelia vieno raumens įtampą, o kito nykimą. Dėl to atkreipsime senjorų dėmesį į rytines mankštas“, – sako J. Misevičienė. Paskaitose dalyvaujantys senjorai bus pamokyti teisingos rytinės mankštos, kuri nenuvargins, o suteiks energijos visai dienai. Kituose susitikimuose bus pristatyti dubens dugno mankštos pratimai, šokio terapija.

„Vyresniame amžiuje vaistų vartojimo jau sunku išvengti, tačiau daug gero sau galima padaryti tinkamai maitinantis, kažko vengiant, į kažką kreipiant daugiau dėmesio. Norime akcentuoti sveikos gyvensenos svarbą vyresniame amžiuje, norime, kad senjorai domėtųsi, išliktų smalsūs, nebūtų kategoriški dėl naujovių, nes dažnai žmonės kažką išgirsta ir paskui 20 metų su ta idėja gyvena. Reikia būti lankstesniems. Tas irgi užtikrina gyvybingumą ir jaunatviškumą“, – sako Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė.

Pirma projekto paskaita vyks sausio 20 d. 12 val. Aukštadvario senjorų bendruomenėje. Kiti susitikimai bus skelbiami Inkocentro tinklalapyje www.buksausas.lt ir Facebook profilyje.

 

 

Šaltinis: VšĮ „Inkocentras“ informacija

Komentarų nėra