Šią savaitę tuberkuliozės diagnozė buvo nustatyta Klaipėdos apskrities gyventojai, dirbančiai vaikų ugdymo įstaigoje. Visiems sąlytį turėjusiems asmenims buvo pasiūlyta pasitikrinti sveikatą.
Vien Klaipėdos apskrityje 2015 metais buvo išaiškinti 106 nauji baciline plaučių tuberkulioze susirgę ligoniai, t.y. 1,1 karto mažiau nei 2014 m. (117 atvejų). 2015 metais Klaipėdos apskrityje sergamumo rodiklis baciline plaučių tuberkulioze buvo toks pat kaip Lietuvoje – 33 atv./100000 gyv. Per 2015 m. nuo tuberkuliozės mirė 8 apskrities gyventojai.
Būtinas artimas kontaktas
Tuberkuliozė – tai lėtinė, oro lašiniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis). Tuberkuliozės mikobakterija dažniausiai paveikia plaučius, bet gali paveikti ir bet kurį kitą organą.
Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris išskiria tuberkuliozės ligos sukėlėjus kosint, čiaudint, kalbant. Artimai ir ilgai kontaktuojant su sergančiu atvira tuberkulioze asmeniu yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti šia liga.
Pagrindiniai ligos simptomai yra silpnumas, kosulys, skrepliavimas, ilgalaikis nedidelis (iki 37,6 ºC) karščiavimas, atsikosėjimas su kraujo priemaiša, kūno svorio kritimas, apetito stoka bei naktinis prakaitavimas. Liga gydoma gana ilgai, apie 6–8 mėn.
Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, taip pat prasta asmens ir aplinkos higiena.
Tuberkuliozė išaiškinama atliekant profilaktinius patikrinimus ar dėl nusiskundimų besikreipiant patiems pacientams.
Tuberkuliozės profilaktika
- profilaktinis vaikų skiepijimas, siekiant išvengti sunkių tuberkuliozės susirgimo formų;
- pakankama ir pilnavertė mityba, tinkamas darbo ir poilsio režimas, žalingų įpročių vengimas;
- savalaikis ligos diagnozavimas;
- efektyvaus gydymo taikymas;
- profilaktinis gydymas ligonių šeimų nariams;
- asmenų (vaikų ugdymo, maisto pramonės, viešojo maitinimo įstaigų ir pan.), kuriems privalu tikrintis sveikatą, prieš pradedant dirbti ir vėliau periodiškai kasmet tikrinimas dėl tuberkuliozės;
- socialinės rizikos asmenų patikrinimai dėl tuberkuliozės;
- elementarios asmens higienos laikymasis (kosint, čiaudint užsidengti burną, nespjaudyti ant grindų).
Be to, visiems gyventojams reikėtų vieną kartą metuose profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą, tuo pačiu ir dėl tuberkuliozės. Liga nustatyta ankstyvoje stadijoje yra efektyvaus pasveikimo garantas ir artimųjų apsaugojimas nuo šios pavojingos infekcinės ligos.
Šaltinis: klaipedosvsc.sam.lt