Tymai „paseno“ – nemokamai skiepijami ir suaugusieji

Piracetol 300x250

Prasidėjus tymų protrūkiui Kauno mieste ir toliau plintant apskrityje, jau užregistruoti 26 tymų atvejai, iš kurių 20 atvejų diagnozė patvirtinta laboratoriniais tyrimais. Iš visų susirgusiųjų 23 asmenys yra 20-56 m. amžiaus. Nustatyta, kad keturi suaugusieji nebuvo skiepyti nuo tymų, penki – skiepyti tik viena tymų vakcinos doze, o trylikos asmenų tymų imuniteto būklė nežinoma, t. y. asmenys negalėjo patvirtinti, kad buvo skiepyti nuo tymų ir ar jais sirgo vaikystėje.

 

Kodėl „paseno“ tymai?

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistai primena, kad norint suvaldyti tymų plitimą ir išvengti susirgimų būtina paskiepyti ne mažiau kaip 95-97 proc. visos populiacijos dviem tymų vakcinos dozėmis. Visi kurie nėra pasiskiepiję ar pasiskiepiję tik viena tymų vakcinos doze, yra imlūs šiai ligai ir užsikrėsti tymais gali lankydamiesi asmens sveikatos priežiūros įstaigose, masinio žmonių susibūrimo vietose, keliaujant po svečias šalis Europoje (ypač Vokietiją, Italiją, Prancūziją ir kt.) ir ne tik.

Besiplečiantis tymų protrūkis įrodo, kad tymai „paseno“, t.y. dažniau serga ne maži vaikai, bet nepersirgę tymais, neskiepyti bei nepilnai skiepyti (viena tymų vakcinos doze) suaugusieji. Taip yra dėl kelių priežasčių:

  • Visi vyresni nei 30 m. amžiaus asmenys pagal anksčiau galiojusius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius galėjo būti paskiepyti, tačiau tik viena vakcinos doze, dėl to nepakankamai apsaugoti ir imlūs šiai ligai.
  • Nuo 1993 m. šalyje, pagal tuo metu galiojantį Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių antrąja tymų vakcinos doze pradėti skiepyti dvylikamečiai, tačiau ne visiems paskiepytiesiems galėjo susidaryti pakankamas imunitetas, nes buvo skiepyti ne Europos Sąjungai gaminta tymų vakcina, kurios imunogeniškumas galėjo būti žemesnis nei šiuo metu naudojamos kombinuotos vakcinos, garantuojančios patikimą ir ilgalaikį imunitetą.

Atkreipiame dėmesį, kad atsižvelgiant į nepalankią tymų epidemiologinę situaciją šalyje, šiuo metu visi nesirgę, neskiepyti ir/ar nepilnai paskiepyti bei nežinantys savo skiepijimo nuo tymų būklės tiek vaikai, tiek suaugusieji (ypač vyresni nei 30 m. amžiaus) turi galimybę pasiskiepyti valstybės biudžeto lėšomis, tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

 

Šaltinis: kaunovsc.sam.lt

Komentarų nėra