Urologijos savaitė (I dalis): naujas hormoninis gydymo metodas

Šiemet Europos urologų draugija kasmetinę Urologijos savaitę dedikavo trims onkourologinėms patologijoms: šlapimo pūslės, inkstų ir prostatos vėžiui. Viltis mirštantiems nuo progresuojančio metastazavusio prostatos vėžio ir nedžiuginantys atokieji urologinės patologijos vėžio gydymo rezultatai, technologinis atsilikimas – toks yra vakar, rugsėjo 22 dieną, prasidėjusios Europos urologijos savaitės fonas Lietuvoje. 

 

Naujas hormoninis gydymo metodas

Reikia pasidžiaugti, kad pagaliau po trejų metų buvo atsižvelgta į urologų visuomenės ir prostatos vėžiu sergančių pacientų draugijos iniciatyvą ir patvirtintas Abiraterono acetato, naujo hormoninio gydymo metodo finansavimas. Tik bendrų urologų, pacientų, SAM, VLK pastangų ir konstruktyvaus valstybės institucijų dialogo su gamintojais dėka užtikrintas visų pacientų, iki šiol vadintų „beviltiškais“, inovatyvus gydymas.

Šis gydymas, paprasta maža tabletė, pratęsia visaverčio, kokybiško gyvenimo laiką, kurį vyrai galės skirti savo artimiesiems, mylimiems šeimos nariams, draugams ar kitai prasmingai veiklai. Tai yra tikrai labai džiugi žinia, nes ligonių kasos rado lėšų finansuoti šį brangų gydymą, teikiantį pacientams tikrai nemažai vilčių. Be Abiraterono acetato, urologų praktikai ateityje galbūt bus prieinami dar keli naujieji vaistai, skiriami sergantiesiems išplitusiu prostatos vėžiu po chemoterapijos arba prieš ją.

 

Kasmet – 700 naujų inkstų vėžio atvejų

Lietuvos urologų draugijos prezidentas prof. Mindaugas Jievaltas konstatuoja, kad kasmet šalyje prostatos vėžiu suserga 2700–3000 vyrų, šlapimo pūslės vėžiu – 450 žmonių, kiekvienais metais užregistruojama maždaug 700 naujų inkstų vėžio atvejų. Dalis šių trijų lokalizacijų vėžio atvejų nustatoma jau progresavusios stadijos ir tai kelia urologams daugiausiai nerimo ir desperacijos.

Atokieji urologinės onkologinės patologijos vėžio rezultatai galėtų būti geresni. Jie dažnai yra blogesni nei pateikiami Europos valstybių. Užleistos ligos atveju gydytojai specialistai savo pacientams nedaug gali padėti. Urologai stengiasi paskatinti pacientus kaip galima anksčiau kreiptis į gydytojus, kad būtų galima ligą diagnozuoti dar tuomet, kai galima taikyti radikalaus gydymo metodus ir tikėtis gerų rezultatų. Ir tai, anot Lietuvos urologų draugijos prezidento, yra svarbu visais vėžio atvejais.

Nei inkstų, nei šlapimo pūslės vėžiui aptikti ankstyvosios diagnostikos programų šalyje kol kas nevykdoma. Užtat jau aštuonerius metus veikia ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programa, kuri suteikia galimybę vyrams reguliariai tikrintis prostatos specifinio antigeno (PSA) rodiklius. Įtarus didesnę riziką, jie gali būti siunčiami pas urologus diagnozei patikslinti. Ši programa duoda tikrai gerų rezultatų – pastaraisiais metais nustatoma vis daugiau ankstyvo prostatos vėžio atvejų, ir galima ligoniams efektyviai padėti.

 

 

Šaltinis: Medicinos informacijos centras

Palikite komentarą