V. P. Andriukaitis naujose pareigose: „Europos žmonės turi turėti neginčijamą teisę į sveikatos apsaugą“

Lietuvos kandidatui į Europos Komisijos (EK) narius, buvusiam sveikatos apsaugos ministrui, socialdemokratui Vyteniui Povilui Andriukaičiui siūlomas Europos Komisijos nario, atsakingo už sveikatą ir maisto saugumą, portfelis, kaip ir buvo neoficialiai skelbta anksčiau. Šiandien buvęs Liuksemburgo Ministras Pirmininkas Žanas Klodas Junkeris, turėsiantis perimti Europos Komisijos vairą iš Žozė Manuelio Barozo, paskelbė savo siūlomą Europos Komisijos sudėtį.

 

Daugiau nei viena problema

Europos Komisijoje individualūs tikslai turi būti derinami su kolektyviniais, o svarbiausias mūsų tikslas per ateinančius penkerius metus – Europos Sąjungos žmonėms užtikrinti neginčijamą teisę į sveikatos apsaugą, LRT radijo laidai „60 minučių“ trečiadienį sakė sveikatos ir maisto saugos eurokomisaru paskelbtas Vytenis Povilas Andriukaitis. Paklaustas, kokias pagrindines šio sektoriaus problemas mato, V. P. Andriukaitis pabrėžė, kad tai labai platus sektorius, ir vienos problemos nėra.

„ Tai be galo platus sektorius: nuo sveikatos sistemos stabilumo ir gydymo paslaugų prieinamumo iki to, kad mūsų maiste nebūtų žalingų priedų ir t. t. Taigi sritys sudėtingos, juo labiau dabar, kai mūsų maisto eksportui atsiranda bėdų dėl Rytų rinkų. Tai maisto standartai ir kova dėl to, kad jie nebūtų paneigti, sumažinti. Tai labai sudėtingas tarptautinės politikos reiškinys.

Taip pat, reikia atsižvelgti, kad  Komisijos pirmininkas nubrėžė politinius prioritetus ir aptarė kartu su visa kolegija. Taigi individualūs tikslai turi būti derinami su kolektyviniais ir su politiniais, kuriems pritaręs Europos Parlamentas. Šiandien ir rytoj derinsime visas pozicijas ir žingsnius, kuriuos darysime kitais metais ir visus penkerius metus. Kita vertus, akivaizdu, kad sveikata [svarbi] visose politikose. Todėl per penkerius metus turime paversti realybe tai, kad visiems būtų aišku, jog Europos Sąjungos žmonės turi turėti neginčijamą teisę į sveikatos apsaugą.“ – dalinosi būsimasis Europos Komisijos narys.

 

Logiškas sprendimas

Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas teigia, kad toks naujojo EK Pirmininko pasirinkimas yra logiškiausias:

„Vytenis labai universalus politikas. Jis gali pateikti daugybę įžvalgų ekonomikos, istorijos, socialinių reikalų, kultūros ir kitais klausimais, todėl galėtų dirbti įvairiose srityse. Tačiau sveikatos ir maisto saugumo eurokomisaro portfelis jam yra tinkamiausias.

Turėdamas mediko išsilavinimą ir nemenką patirtį, jis gerai išmano sveikatos apsaugos niuansus. Vytenis buvo puikus sveikatos apsaugos ministras, uoliai dirbęs ir siekęs tinkamo medicininio aptarnavimo visiems, ypač nepasiturintiems Lietuvos žmonėms. Dėl to jis buvo populiariausias Lietuvos ministras“, – tęsė Seimo Pirmininko pavaduotojas.

A. Syso nuomone, V. Andriukaitis yra vienas ryškiausių Europos Sąjungos entuziastų. Jis uoliai dirbo Europos Konvente, ruošusiame Europos Konstituciją, kuri virto Lisabonos sutartimi. Jis laisvai kalba vokiečių ir anglų kalbomis, yra ne kartą pasisakęs Europos Parlamente ir, kas gana reta, sulaukęs aplodismentų bei daugumos pritarimo, ypač Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai pernai rudenį.

 

Apdovanotas PSO

Seimo vicepirmininkas priminė, kad Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) šių metų pavasarį V. P. Andriukaitį apdovanojo už jo nuveiktus reikšmingus darbus tabako kontrolės srityje. Jis taip pat buvo paskirtas Pasaulio sveikatos asamblėjos viceprezidentu, atstovausiančiu PSO Europos regionui. Toks postas Lietuvos atstovui šioje organizacijoje skirtas pirmą kartą.

„Esu įsitikinęs, kad Ž. K. Junkerio Europos Komisijos sudėtį patvirtins Europos Parlamentas, ir V. P. Andriukaitis galės užimti šį aukštą postą, eidamas labai svarbias Sveikatos ir maisto saugumo eurokomisaro pareigas, uoliai dirbdamas visos Europos žmonėms. To jam linkiu aš, to jam linki partijos bičiuliai ir, neabejoju, Lietuvos žmonės, kurie jį palaiko“, – užbaigė A. Sysas.

Politiniu požiūriu siūlomos Europos Komisijos sudėtis iš esmės atrodo subalansuota. Daugiausiai, t. y. 14 portfelių turėtų atitekti Europos liaudies partijai, 8 – Socialistų ir demokratų, 5 – Liberalų ir demokratų aljansui už Europą ir 1 portfelis – Europos konservatoriams ir reformistams.

 

 

Komentarų nėra