Vaikų sergamumas baigiantis vasarai didėja: gresia kvėpavimo organų, alerginiai ar nerviniai sutrikimai

Artėjant rudeniui daugelis tėvų suka galvą ne tik dėl to, kaip aprūpinti vaikus mokyklinėmis prekėmis, bet ir kaip apsaugoti juos nuo ligų, pastebi gydytojai ir vaistininkai. Jų teigimu, vasarą beveik nesirgę, sugrįžę į darželius ir mokyklas, mažieji kone masiškai pradeda sloguoti, kosėti, neretai juos užklumpa ir kitokios negandos, pavyzdžiui, utėlės. Tad specialistai pabrėžia, kad profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas prieš mokslo metus tikrai yra naudingas ir labai svarbu, tai atlikti kuo anksčiau, ne tik, kad negaišti laiko eilėse, bet ir dėl vaikų sveikatos.

 

Tradiciškai didėja sergamumas

Gydytojų teigimu, Lietuvos vaikų sergamumas baigiantis vasarai tradiciškai didėja. Dažniausiai tai rodo, kad mažylių imunitetas nesugeba susidoroti su žalingu aplinkos poveikiu, virusais ir bakterijomis.

„Viena pagrindinių vaikų sveikatos bėdų rudeniop – kvėpavimo organų ligos. Čia kalta nepakankamai subrendusi imuninė sistema. Nors daugelis mano, kad šiomis ligomis dažniausiai susergama peršalus, tačiau iš tiesų dažniausia priežastis – bendravimas su negaluojančiais aplinkiniais, mat peršalimo ligos – itin užkrečiamos. Todėl rudenį, išleidžiant mažylius į darželius ar pirmąsias klases, reikia imtis visų įmanomų priemonių, kad kiltų kuo mažiau rūpesčių dėl jų sveikatos“, – sakė šeimos gydytoja Greta Latakė.

Pasak gydytojos, dėl nepakankamo imuniteto vaikus nepaliauja pulti alergijos.

„Alergija yra XXI a. rykštė. Ji vaikus plaka dažniau nei suaugusiuosius. Pavyzdžiui, alerginę slogą, akių simptomus dažnai sukelia žydintys augalai, įvairios gėlės, taip pat šienaujama žolė. Ne ką retesni ir įvairūs vabzdžių įkandimai bei įgėlimai. Labai dažnai vaikus išberia, jiems pasireiškia alerginis dermatitas“, – teigė G. Latakė.

Pasivaikščiojimai, tiek sportavimas, lakstymas, kiti fiziniai žaidimai padeda grūdintis ir didina atsparumą ligoms (wikimedia.org nuotr.)

Pasivaikščiojimai, tiek sportavimas, lakstymas, kiti fiziniai žaidimai padeda grūdintis ir didina atsparumą ligoms (wikimedia.org nuotr.)

Kaip stiprinti imunitetą

Specialistai išskiria keletą dalykų, kurie veiksmingai padeda stiprinti vaikų imunitetą.

„Vienas svarbiausių jų – grynas oras ir fizinis aktyvumas. Tiek pasivaikščiojimai, tiek sportavimas, lakstymas, kiti fiziniai žaidimai padeda grūdintis ir didina atsparumą ligoms. Tam idealiausia vieta yra už miesto ribų, kur yra mažesnė ligas sukeliančių bakterijų koncentracija. Svarbus ir tinkamo drėgmės lygio užtikrinimas. Jei namuose nepakanka drėgmės, džiūsta oda, burnos gleivinė, didėja nosies užgulimas bei tikimybė susirgti kvėpavimo ligomis. Todėl reikėtų pasirūpinti, kad namuose ar bent vaiko kambaryje būtų tinkamas drėgmės lygis – jei oras pernelyg sausas, galima tiesiog pastatyti indą su vandeniu“, – sakė vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Vaistininkai taip pat priminė, kad stiprus imunitetas neatsiejamas nuo pilnavertės mitybos.

„Švieži vaisiai ir daržovės – pagrindinis imuninei sistemai reikalingų vitaminų šaltinis. Taip pat rekomenduojama gerti ežiuolių, aviečių, ramunėlių, medetkų arbatos. Vertėtų nepamiršti ir kalcio svarbos vaiko organizmui – pastarosios medžiagos daugiausiai yra pieno produktuose“, – sakė J. Švarcaitė.

 

Rūpinkimės ir nervine vaikų sistema

Vaistininkė atkreipė dėmesį, kad posakis „visos ligos – nuo nervų“ galioja ir vaikams.

„Tad būtina užtikrinti, jog mažylio nervinė sistema nepersitemptų. Tam reikalingas pilnavertis poilsis ir pakankamai miego. Imunitetą padeda stiprinti ir prevenciniai preparatai. Šiuolaikinė jų pasiūla leidžia parinkti konkretiems poreikiams pritaikytą priemonę. Žinoma, geriausia dėl jų pasitarti su gydytoju ir vaistininku. Nuo tam tikrų ligų gali efektyviai apsaugoti skiepai. Tačiau skiepytis būtina dar prieš peršalimo ligų periodą“, – teigė J. Švarcaitė.

Šeimos gydytojos G. Latakės tvirtinimu, daugelį sveikatos bėdų galima išspręsti ar joms užkirsti kelią prieš naujų mokslo metų pradžią profilaktiškai tikrinant ikimokyklinukų bei mokyklą lankančių vaikų sveikatą.„Dabar galiojanti tvarka numato, kad vaiko sveikatos tikrinimo pažyma galioja 1 metus. Pavyzdžiui, jei sveikata buvo tikrinta pavasarį, tai tokia pažyma galioja iki kitų metų pavasario ir naujos daryti prieš naujus mokslo metus nereikia, jei einama į tą pačią mokyklą. Jei vaikas pakeičia mokyklą prieš rugsėjo 1 – ąją, tai būtina patikrinti sveikatą ir į naują mokyklą pristatyti sveikatos pažymą. Todėl jei reikalingas sveikatos patikrinimas ir sveikatos pažyma, tuo galima pasirūpinti jau dabar, kad vėliau nereikėtų gaišti laiko eilėse“, – pabrėžė G. Latakė.

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą