Vaikų sveikatos tikrinimas: kai skuba visi – rezultatai prasti

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė atkreipia dėmesį į kasmet prastėjančius vaikų sveikatos rodiklius, todėl ragina nelaukti rugsėjo mėnesio ir jau šiandien kartu su atžalomis nuvykti pas gydytojus ir atlikti mažųjų sveikatos patikrą.

 

Skuba visi – rezultatai prasti

„Vaikų sveikatai reikia skirti ypatingą dėmesį, nes tai ateityje atsilieps visai visuomenei. Logiška, jog pirmasis žingsnis būtų išsamūs ir reguliarūs sveikatos profilaktiniai patikrinimai. Todėl primygtinai raginu neatidėlioti vizito pas gydytojus ir nelaukti rudens. Tuomet prie gydytojų kabinetų nusidriekia eilės, o patikros neretai atliekamos skubotai ir paviršutiniškai. Visi skuba: ir gydytojai, ir tėveliai, o nukenčia vaikai. Deja, mūsų visuomenėje dar gajus požiūris – kol nieko neskauda, būtinybės tikrintis nėra. Tačiau viešojoje erdvėje vis dažniau pasirodo pranešimų, kai vaikams kai kurie susirgimai diagnozuojami per vėlai“, – sako D. Mikutienė.

Anot jos, atsakingiau įvertinus privalomųjų vaikų sveikatos patikrų svarbą, periodiškumą ir tyrimų įvairovę, būtų galima užkirsti kelią vis dažniau mūsų vaikus užklumpančiom ligom – tokiom kaip anemija, alerginis rinitas, astma, epilepsija, artropatijos, cukrinis diabetas, akių ligos ir daugybei kitų lėtinių susirgimų.

 

Mažamečiams – aukštas kraujo spaudimas

Atkreiptinas dėmesys, kad vien per pastarąjį dešimtmetį vaikų sergamumas astma Lietuvoje išaugo dvigubai, o regėjimo sutrikimai – daugiau nei dvigubai, ypač vyresnio amžiaus vaikų grupėse, cukriniu diabetu – 70 proc., klausos defektų taip pat padaugėjo 70 proc. Kone dvigubai padaugėjo ir netaisyklingos laikysenos atvejų. Neramina, jog daugėja sergančiųjų kraujotakos bei kvėpavimo sistemų ligomis, gąsdina mažamečiams vis dažniau nustatomas aukštas kraujo spaudimas, būdingas brandaus amžiaus žmonėms. Beje, besirūpinant kūno sveikata, reikėtų nepamiršti ir sielos sveikatos. Vis dar per mažai dėmesio skiriama ir dar mažiau dirbama vaikų psichikos sveikatos srityje. Vaikų psichikos ir elgesio sutrikimai – dramatiška problema, turinti kelti nerimą visai valstybei.

„Deja, bet medikai dažniausiai apsiriboja tokiomis apžiūromis ir tyrimais, kurie yra reglamentuoti įstatymais. O pagal juos, pavyzdžiui, 8–11 metų vaikams, jeigu jie pernelyg nesiskundžia, kraujo tyrimas nėra privalomas. Taigi per ketverius metus – nė vieno kraujo tyrimo. Elektrokardiograma privaloma tik 5–7 metų vaikams. Žinoma, jeigu vaikas ar tėvai papasakoja apie kokius nors negalavimus, gydytojai atlieka papildomus tyrimus. Tačiau neretai liga apie save nepraneša pačioje pradžioje. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo pakeista vaikų sveikatos tikrinimo tvarka ir sureglamentuota privalomų profilaktinių vaikų sveikatos bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo tvarka, tačiau vaikų sveikatos tikrinimui reikėtų skirti dar daugiau dėmesio“, – sakė D. Mikutienė.

Pasak jos, vaikų sveikata buvo, yra ir turi išlikti sveikatos politikos prioritetu, tačiau vaikų sveikata ir su sveikata susiję įpročiai didžiąja dalimi priklauso ir nuo jų artimosios aplinkos, ypač nuo šeimos, tad suaugusiųjų rankose yra vaikų sveikata ir, žinoma, visų ateitis. Vaikų profilaktiniai sveikatos patikrinimai atliekami visus kalendorinius metus. Poliklinikose profilaktiškai pasitikrinti sveikatą nemokamai gali tiek vaikai, tiek suaugusieji. Jiems už šias paslaugas mokėti nereikia, nes jas kompensuoja ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

 

 

Šaltinis: Seimo ryšių su visuomene skyriaus informacija

Palikite komentarą