Populiarus vaistas nuo aknės gali lemti vaisiaus ydas

Aknė, dar kitaip vadinama paprastaisiais spuogais – tai lėtinė, uždegiminė odos liga, kuri pažeidžia plauko folikulo ir riebalinės liaukos kompleksą. Dažniausiai aknės bėrimas pasireiškia veide, kiek rečiau – krūtinėje ir nugaroje. Liga paprastai prasideda paauglystėje, kai suintensyvėja antinksčių ir lytinių liaukų androgenų gamyba. Pasibaigus lytinio brendimo laikotarpiui spuogai pamažu nyksta, tačiau gali išlikti ir suaugusiųjų amžiuje, ypač moterims. Buvusių spuogų vietoje neretai lieka randai ir sutrinka odos pigmentacija.

Aknės išsivystymą lemia sustiprėjusi riebalinių liaukų veikla ir bakterijų kolonizacija

Aknė – tai nuo androgenų priklausoma liga, kuri pasireiškia odos riebalų liaukų ir plauko folikulo uždegimu. Nustatyta, jog aknės išsivystymą lemia sustiprėjusi odos riebalinių liaukų veikla, mikroorganizmo Propionibacterium acnes kolonizacija plauko folikule, taip pat uždegimo mediatorių išsiskyrimas.

Medikamentai pasirenkami atsižvelgiant į ligos sunkumą

Aknės gydymas parenkamas individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į aknės sunkumo laipsnį, formą bei įtaką paciento gyvenimo kokybei. Lengvo ir vidutinio sunkumo aknei skiriamas kombinuotas gydymas adapalenu kartu su benzoilo peroksidu (BPO). Kaip alternetyva gali būti skiriamas ir klindamicinas, vietiniai retinoidai, azelaino rūgštis, o išplitusiai formai gydyti skiriami sisteminiai antibiotikai su adapalenu. Tuo tarpu izotretinoinas (firminis pavadinimas „Roaccutane“) – tai pirmo pasirinkimo vaistas sunkiai mazginei aknei gydyti. Ankstyvas šio vaisto skyrimas apsaugo nuo randų susidarymo, stipriai pagerina gyvenimo kokybę ir sumažina aknės sukeliamos depresijos riziką.

Izotretinoinas taikomas gydant sunkias aknės formas

Izotretinoinas buvo pradėtas naudoti klinikinėje praktikoje jau prieš keletą dešimtmečių. Medikamentas priklauso retinoidų klasei, kurie veikia aktyvuodami genus, skatinančius odos atsinaujinimą. Šiandien jis plačiai taikomas gydant sunkias aknės formas ir yra vartojamas du kartus per dieną apie 4 ar 5 mėnesius iš eilės. Pacientai gydymą izotretinoinu vertina teigiamai, net jei patiria jo šalutinius poveikius – odos sausumą ir lūpų skeldėjimą, akių sausumą, sąnarių maudimą, plaukų slinkimą. Sunkiausi galimi pašaliniai gydymo izotretinoinu poveikiai yra žarnų uždegiminės ligos, opinis kolitas, padidėjusi depresijos ir savižudybės rizika.

Sergantieji akne patiria daugybę psichinės sveikatos sutrikimų, iš kurių dažniausiai diagnozuojama depresija. Taigi, izotretinoinas yra ypač efektyvus ne tik gydant odoje pasireiškiančius bėrimus, bet ir gerina psichinę sergančiųjų būklę bei gyvenimo kokybę. Visgi šis medikamentas turi nemažai šalutinių poveikių – tai ypač svarbu moterims, kurios pastoja jį vartodamos. Izotretinoiną vartojančios moterys dažniau patiria savaiminius persileidimus, taip pat jis sukelia teratogeninį poveikį, todėl gali pažeisti vaisių.

Gydymo metu privaloma taikyti kontraceptines priemones

Siekiant išvengti toksinio poveikio vaisiui, moterims, kurioms skiriama terapija izotretinoinu, mažiausiai mėnesį iki gydymo, gydymo laikotarpiu bei mėnesį po gydymo yra būtinas veiksmingas kontracepcijos metodas. Prieš pradedant vartoti šį vaistą moteriai privaloma atlikti nėštumo testą, ir tik įsitikinus, kad jis neigiamas, galima pradėti gydymą. Viso gydymo metu privaloma naudoti ne vieną, o net du patikimus kontracepcijos metodus, siekiant išvengti nėštumo izotretinoino vartojimo metu. Vyrų vaisingumo izotretinoinas neveikia, tad jiems panašių preparato išrašymo apribojimų nėra.

Moterys nesilaiko gydymo izotretinoinu rekomendacijų

Nors aknės gydymas izotretinoinu tikrai efektyvus, medikamentas pasižymi gana dideliu toksiškumu. Dar 1988-aisiais buvo sukurti griežti gydymo nurodymai moterims dėl jo teratogeninio poveikio vaisiui. Deja, atlikusi tyrimą Kanados mokslininkų grupė nustatė, kad beveik pusė moterų, vartojančių izotretinoiną, nesilaiko minėtų kontracepcijos rekomendacijų. Net trečdalis moterų, kurioms nėštumas buvo nustatytas medikamento vartojimo metu, buvo nėščios ir pradedant izotretinoino vartojimą. Tuo tarpu likusi dalis nėščiųjų nesinaudojo kontraceptinėmis priemonėmis.

Remiantis naujausiais tyrimais, įgimtų vaisiaus vystymosi ydų dažnis siekia 9,3%, kai moteris nėštumo metu vartoja izotretinoiną. Tad labai svarbu moteris tinkamai informuoti ir skatinti laikytis girežtų gydymo šiuo medikamentu rekomendacijų.

 

Palikite komentarą