„Vasariniai“ negalavimai – kas tai? (vaistinininkas pasakoja, kaip jų išvengti)

Kasmet karštuoju periodu į sveikatos įstaigas plūsteli „vasariniais“ negalavimais besiskundžiantys pacientai. Tarp dažniausių sveikatos sutrikimų – perkaitimas, nudegimai, lauko darbų ar poilsio gamtoje metu patirtos traumos, vabzdžių įkandimai, alerginiai susirgimai. Vaistininkų ir medikų teigimu, daugelio vasarinių negalavimų galima išvengti pasirūpinus prevencinėmis priemonėmis ar tiesiog nepamirštant atsargumo. Tai rodo ir mažėjantis gyventojų, besiskundžiančių nudegimais nuo saulės, skaičius.

„Gyventojų sąmoningumas, nors ir pamažu, bet auga. Vis daugiau žmonių suvokia, kad saulės spinduliai ne tik skatina vitamino D gamybą, gerina medžiagų apytaką bei kraujotaką, bet ir gali sukelti nudegimų ir didina vėžinių susirgimų riziką, todėl daugeliui kremas nuo saulės besiruošiant atostogoms gamtoje ar lauko darbams tapo būtina priemone. Tuo pačiu kiek mažėja klientų, besiskundžiančių nuo intensyvių saulės vonių paraudusia ir skaudančia oda“, – pastebėjo  vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

 

Nudegimai – negalavimų sąrašo viršuje

Nepaisant to, nudegimai nuo saulės tebelieka tarp dažnų sveikatos sutrikimų vasaros metu. Pastarosiomis savaitėmis pagausėjo ir perkaitimo atvejų, kai skundžiamasi galvos skausmu, silpnumu ar net pykinimu.

Sveikatos specialistų teigimu, saugotis žalingo karščio ir saulės poveikio ypač būtina vyresniems, taip pat turintiems antsvorio gyventojams, žalingų įpročių mėgėjams. Itin svarbu vengti vidurdienio saulės – stengtis būti šešėlyje, nesiimti daug fizinių jėgų reikalaujančių lauko darbų. Jei nėra galimybės pasislėpti nuo saulės, reikėtų dėvėti visą kūną dengiančius, prakaitą gerai praleidžiančius drabužius.

„Nepriklausomai nuo fizinio aktyvumo būtina vartoti daug skysčių, geriausia – paprasto ir mineralizuoto vandens, nes karštoje aplinkoje su prakaitu prarandama daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Derėtų vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų, reiktų rinktis lieso pieno produktus, vaisius bei daržoves. Na, o mėgaujantis saule būtina naudoti apsauginį kremą, nepamiršti galvos apdangalo ir akinių nuo saulės. Prevencija ir atsargus elgesys visada kainuoja mažiau pastangų ir laiko nei patirtų negalavimų ar sužalojimų gydymas“, – sakė vaistininkė J. Švarcaitė.

 

Peršalimas – dažnas vasars palydovas

Vasarą pagausėja ir peršalimo atvejų, kai įkaitusį kūną skubama kuo sparčiau atvėsinti šaltame vandenyje ar įjungus kondicionierių. Dėl rizikingos veiklos taip pat neretai patiriamos nedidelės traumos.

„Vasaros metu kur kas aktyvesnis ir gamtos poveikis mūsų sveikatai. Alerginių susirgimų padaugėja ne tik dėl žydinčių pievų augalų ar šienaujamos žolės – odos sudirginimą neretai sukelia ir žydintis vanduo, padidėjęs prakaitavimas, saulė“, – teigė J. Švarcaitė.

„MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Ritos Keturakienės teigimu, prevencinėmis priemonėmis ypač turėtų pasirūpinti lėtinėmis ligomis sergantys gyventojai.

„Padažnėjusius negalavimus vasaros metu apskritai galime suskirstyti į dvi kategorijas – tai sveikatos sutrikimai dėl mūsų neapdairumo ir lėtinių ligų paūmėjimas. Pastaruoju atveju ypatingą dėmesį sveikatos priežiūrai ir prevencijai turėtų skirti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, lėtinėmis plaučių ligomis sergantys pacientai“, – įvardijo gydytoja.

Dažniausi sveikatos sutrikimai vasarą*
Nr. Negalavimas Apsisaugojimo būdai
1. Perkaitimai ir nudegimai nuo saulės Saikingas mėgavimasis saulės voniomis ir fizine veikla karštuoju metu; gausus skysčių vartojimas; vidurdienio saulės vengimas; apsauginiai kremai.
2. Vabzdžių įkandimai Visą kūną dengiantys rūbai; apsauginiai repelentai.
3. Traumos Atsargus elgesys ir rizikingų veiklų vengimas.
4. Alerginė sloga Aplinkos, kurioje yra alergenų (pjaunama žolė, žydinčios pievos) vengimas; barjerinis tepalas.
5. Alerginis dermatitas (odos sudirginimas) Veiklos, kurioje galima susidurti su alergenais (žydintis vanduo, gausus prakaitavimas, saulės spinduliai), vengimas.
6. Lėtinių ligų paūmėjimai Buvimo saulėtoje ir kaitrioje aplinkoje vengimas; gausus vandens vartojimas; subalansuota mityba.
7. Peršalimai Staigių temperatūros pokyčių vengimas.
8. Nudegimai nuo ugnies ar garų Atsargus elgesys ir rizikingų veiklų vengimas.

* – duomenys parengti pagal besikreipiančiųjų į vaistines „Camelia“ gyventojų skaičių

 

Šaltinis: BNS

Komentarų nėra