Vazektomija – vyro organizmui naudingas šeimos planavimo būdas

Mąstanti šeima, kuri ne tik gyvena šia diena, bet ir galvoja apie rytojų, planuoja vaikus. Vienas vis dažniau pasirenkamų šeimos planavimo būdų  – vazektomija, arba vyrų sterilizacija.  Vyro sėkliniai latakai, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, yra perrišami, perpjaunami ar blokuojami kitu būdu.  Vazektomija nepakeičia vyro lytinės potencijos. Organizmas toliau gamina vyriškus hormonus, išlieka erekcija ir ejakuliacija (be spermatozoidų). Plačiau apie vazektomiją pasakoja profesorius urologas Balys Dainys.

Per metus pasaulyje vazektomija atliekama 0,5 mln. vyrų, tarkim, kas penktam anglui.

Per metus pasaulyje vazektomija atliekama 0,5 mln. vyrų, tarkim, kas penktam anglui.

Netrukdo poros gyvenimui

„Vazektomija, dabar – vyrų sterilizavimas, buvo taikoma dar XIX a. pab.- XX a. pr. Tačiau ji pirmiausia taikyta siekiant vyrą atjauninti. Buvo pastebėta, kad vyras, kuriam perrišami sėkliniai latakai, įgaudavo daugiau jėgų. Tačiau niekas negalėjo paaiškinti, kodėl tai įvyksta. Vėliau vazektomija buvo pamiršta. Ji buvo prisiminta tik praėjusio amžiaus viduryje, bet jau kaip vyrų sterilizavimo būdas. Kaip tik praėjusio amžiaus viduryje kilo šeimų planavimo vajus“, – sako profesorius.

Dabar Vakarų Europoje, Amerikoje tai pati dažniausia vyrų urologinė operacija. Per metus pasaulyje ji atliekama 0,5 mln. vyrų, tarkim, kas penktam anglui.

„Norint suprasti, kaip atlikus vazektomiją vyras tampa nevaisingas, ko gero, reikia pasiaiškinti jo fiziologiją. Spermijai gaminasi sėklidėse, iš jų sėkliniais latakais patenka į sėklines pūsleles, toliau latakėliu, kuris eina per prostatą, atsiduria šlaplėje. Kai įvyksta orgazmas, spermijai drauge su prostatos sekretu išmetami į vyro šlaplę, iš jos su tam tikra jėga – laukan, t. y. į moters lytinius takus.

Kai perrišami abu vyro sėkliniai latakai, spermijai į šlaplę nebegali patekti. Tačiau labai svarbu suprasti, kad vyro orgazmas vis tiek vyksta – į šlaplę išmetamas prostatos sekretas, tik jau be spermijų. Perrišus vyro sėklinius latakus tikrai nei vyro, nei moters lytinis gyvenimas nenukenčia. Priešingai, meilės žaidimai tampa daug turiningesni, spontaniškesni, nes nereikia galvoti apie pastojimo galimybę“, – sako profesorius ir priduria, kad mūsų žmonėms dar labai trūksta informacijos šiuo klausimu.

Vyrui – į naudą

„Dabar, kai mokslas leidžia išsamiau ištirti vyrus, kuriems atlikta vazektomija, paaiškėjo, kad kalbos apie vyro atjaunėjimą nėra iš piršto laužtos. Pasirodo, atlikus vazektomiją vyrui padidėja vyriškojo hormono – testosterono kiekis organizme. Testosteronas yra stimuliuojantis anabolikas, įeinantis į dopingo sudėtį. Vyrai, kurie nori užsiauginti raumenis, ateina pas mane ir prašo išrašyti testosterono. Taigi vyrai, kuriems atlikta vazektomija, atrodo jaunesni, nes padidėja jų lytinis aktyvumas, todėl jie tampa netgi geresni savo žmonos meilužiai. Galima spėti, kad tam vyrui, kuris snaudžia per posėdį arba net užmiega, jau sumažėjęs testosterono kiekis“, – juokauja profesorius.

Buvo atlikta daug įvairių mokslinių darbų siekiant išsiaiškinti, ar vyrui, kuriam taikyta vazektomija, nepadidėja prostatos vėžio rizika. Vazektomijos ir prostatos vėžio ryšio nepastebėta.

Vazektomiją gali atlikti urologas savo kabinete. Ši operacija užtrunka 20-30 min., ne ilgiau.

Vazektomiją gali atlikti urologas savo kabinete. Ši operacija užtrunka 20-30 min., ne ilgiau.

Viso labo – 1-2 odos dūriai

„Vargu ar vazektomija pelnytai vadinama operacija, nes tai viso labo 1-2 odos dūriai. Juos atliekant taikoma vietinė nejautra. Tai nėra skausminga procedūra. Moteriai taip pat gali būti atliekama sterilizacija, kai perrišami jos kiaušintakiai. Tačiau tai jau daug sudėtingesnis įsikišimas į moters organizmą, prireikia viso kūno narkozės. Jų vaisingumą atnaujinti retai pavyksta. Po vazektomijos vyro, kuris to nori, vaisingumas gali būti atnaujinamas. Tų šalių, kuriose ši operacija populiari, patirtis rodo, kad apie 5 proc. vyrų po vazektomijos ryžtasi atnaujinti savo vaisingumą. Tarkim, vyras išsiskyrė su savo žmona ir vedė kitą moterį, kuri nori vaikų.

Vazektomiją gali atlikti urologas savo kabinete. Ši operacija užtrunka 20-30 min., ne ilgiau. Vyras tuoj po jos gali eiti namo. O štai vaisingumo atnaujinimo operacija – jau sudėtingesnė procedūra. Vyrui tenka gultis į ligoninę, taikoma didesnė nejautra. Ši operacija užtrunka, nes gali prireikti didinamosios technikos. Per ją reikia užrištus sėklinių latakų galus atrišti, sujungti. Užtenka atnaujinti nors vieno sėklinio latako vientisumą, vyras ir vėl gali susilaukti vaikų.

Vis dėlto tam vyrui, kuris dažnai pykstasi su savo žmona, ateityje gresia šeimos skyrybos, patarčiau tokios operacijos nesidaryti. Pasaulio praktika rodo, kad 80 proc. vyrų vaisingumo atnaujinimo operacija pavyksta. Tačiau 20 proc. – ne. Jei sutiksite naują moterį, kuri norės šeimos ir vaikų, jums gali kilti nemenkų keblumų“, – įspėja urologas abejojančiuosius.

Tinkamiausia šeimos vyrui

„Vazektomija tinkamiausia tam vyrui, kuris jau turi stabilią šeimą, vaikų ir daugiau jų nebeplanuoja. Vazektomija nuo lytiniu būdu plintančių ligų (gonorėjos, AIDS, ŽIV…) neapsaugo.

Vazektomija – vienintelis šeimos planavimo būdas, patikimas visu 100 proc. Tas šeimos vyras, kuris ryžtasi šiai operacijai, manau, labai rūpinasi savo žmona ir ją saugo. Moterys, norėdamos išvengti nėštumo, saujomis vartoja cheminius kontraceptikus. Tačiau cheminiai kontraceptikai, tegu bus ir naujosios kartos, kurie turi kad ir nedidelį estrogenų kiekį, vis tiek labai kenkia moteriai, nes jie skatina krūtinės ir lytinių moters takų vėžį. Moteriškieji hormonai estrogenai vėžinėms ląstelėms yra lyg tortas. Šios nuo estrogenų ypač sparčiai dauginasi“, – profesorius ragina vyrus saugoti savo moteris.

Vyro sterilizavimo operacijos ligonių kasos nekompensuoja. Už savo lėšas reikia mokėti ir už vazektomiją, ir už vaisingumo atnaujinimo operaciją. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai vienintelė kontracepcija visam gyvenimui. Visos kitos kontracepcijos priemonės yra laikinojo poveikio.

 

 

 

 

 

Palikite komentarą