Vitaminai – tai žmogui gyvybiškai svarbios molekulės, reikalingos šimtams mūsų organizme vykstančių biocheminių reakcijų. Vitaminas D priklauso riebaluose tirpių vitaminų grupei ir dalyvauja mikroelementų kalcio bei fosforo apykaitoje, skatina kaulų mineralizaciją, reguliuoja kaulinio audinio metabolinius procesus, turi įtakos ląstelių augimui, skatina ląstelių diferenciaciją, apoptozę, apsaugo branduolio DNR nuo pažeidimų ir mutacijų, veikia mūsų imuninę sistemą bei saugo nuo uždegimų.

Vitamino D trūkumas. (skinsheen.com nuotr.)
Kuo grėsmingas vitamino D trūkumas suaugusiems?
Dauguma pacientų, kuriems atlikus laboratorinius kraujo tyrimus nustatomas vitamino D trūkumas, nejaučia jokių klinikinių simptomų. Galimi ankstyvieji vitamino D deficito požymiai yra bendras nuovargis, nemiga ir gavos skausmas, kūno masės didėjimas, arterinio kraujospūdžio padidėjimas. Suaugusiesiems tik išreikštas šio vitamino trūkumas pasireiškia osteomaliacija – kaulo mineralizacijos sutrikimu. Vitamino D deficitui taip pat yra būdingi raumenų, sąnarių bei kaulų skausmai, ypač suintensyvėjantys jei sergama sunkia osteomaliacija. Pablogėjusios kognityvinės funkcijos bei sulėtėjęs mąstymas taip pat gali būti susiję su vitamino D trūkumu.
Literatūroje randama duomenų, kad vitamino D deficitas galėtų būti susijęs ir su daugeliu kitų ligų – kraujagyslių sistemos ligomis, astma, 1 ir 2 tipo cukriniu diabetu, lėtinio nuovargio sindromu, depresija, hipoparatiroze, daugybiniais sklerozės židiniais, epilepsija bei onkologinėmis ligomis.
Kokiomis ligomis, trūkstant vitamino D, serga vaikai?
Vaikams išreikštas vitamino D trūkumas pasireiškia rachitu. Juo dažniausiai serga tik pirmųjų dviejų metų vaikai. Daugelis klinikinių rachito požymių yra susiję su kaulais, tačiau reikia nepamiršti, jog tai yra sisteminė viso organizmo liga, todėl ji gali pasireikšti įvairių organų ir jų sistemų pažeidimo simptomais.

Galimi simptomai sergant rachitu. (medscape.com nuotr.)
Rachito simptomai gali pasireikšti jau pirmosiomis savaitėmis po gimimo. Kūdikis tampa neramus, labai irzlus, nuo menkiausio garso ar šviesos krūpčioja ir verkia, mažylis blogai miega ir nuolat prakaituoja (ypač pakaušis). Kūdikis prakaituojantį pakaušį gulėdamas trina į pagalvę, tad atsiranda rachitui būdingas pakaušio srities nuplikimas. Neretai mažėja kūdikio raumenų tonusas, kartais pasireiškia virškinimo sutrikimai ir vidurių užkietėjimas.
Ypač svarbu pastebėti ankstyvuosius rachito požymius ir pradėti gydymą, nes negydant liga toliau progresuoja ir po kelių savaičių pradeda minkštėti kaukolės kaulai. Vienas būdingiausių kaulų pažeidimo požymių sergant rachitu vadinamas craniotabes – pirštu spaudžiant pakauškaulį jis įdumba (lyg spaudžiamas stalo teniso kamuoliukas). Vėlyvi ir sunkaus rachito požymiai yra skeleto vystymosi sutrikimai – būdingi šonkaulių pakitimai („rachitiniai karoliai“), kūdikiui pradėjus sėdėti formuojasi rachitinė kupra, stuburo skoliozė. Galva esti didelė, matomi atsikišę kaktos ir viršugalvio gumburai. Pažeidžiama ir raumenų bei raiščių sistema, raumenys praranda tonusą, būdingas į šonus nudribęs didelis pilvas. Atsilieka ir vaiko raida – jis neišlaiko pakeltos galvos, dažniausiai pradeda vėlai vaikščioti, yra nejudrus ir likęs dažnai sėdėti.
Pavasarį, kai intensyviau veikia saulės spinduliai, rachitu sergančiojo organizme susidaro daugiau vitamino D. Jis nulemia intensyvesnį kalcio patekimą į kaulus ir kaupimąsi juose, tad kraujyje jo koncentracija staigiai mažėja. Maža kalcio koncentracija kraujyje lemia nervų ir raumenų dirglumą ir net gali provokuoti traukulius (rachitinė spazmofilija).
Kokios yra galimos vitamino D trūkumo priežastys?
Viena dažniausių vitamino D trūkumo priežasčių yra nepakankamas buvimas saulėje. Taip gali nutikti dėl nuolatinio buvimo uždarose patalpose arba gyvenant geografinėje platumoje, kurioje yra mažas saulėtų dienų skaičius. Dar viena vitamino D trūkumo priežasčių – tai malabsorbija. Dėl skrandžio ir plonojo žarnyno operacijų bei įvairių virškinimo sistemos ligų gali sutrikti vitamino D pasisavinimas iš maisto. Taip pat reikėtų išsiaiškinti, ar pacientas vartoja pakankamai vitamino D turinčių produktų. Vitamino D gali trūkti ir pagreitėjus ar sutrikus jo metabolizmui organizme. Apykaitą gali sutrikdyti inkstų nepakankamumas, nutukimas bei tam tikri vartojami vaistai (rifampicinas, kai kurie preparatai nuo traukulių).
Kaip gydomas vitamino D trūkumas?
Nustačius Vitamino D deficitą reikiama vitamino dozė kiekvienam pacientui apskaičiuojama individualiai, atsižvelgiant į žmogaus amžių, lytį, gyvenimo būdą, mitybą, jo fizinį aktyvumą, esamas gretutines ligas ir kitus faktorius. Dažniausiai skiriama 2 000-5 000 TV (tarptautinių vienetų) vitamino D per parą, o gydymas užtrunka nuo 4 iki 6 mėnesių. Pirmiausia kelias dienas skiriama nedidelė (2 000 TV) vitamino dozė, o nesant pašalinių reiškinių ji didinama iki 4 000-5 000 TV per parą. Po kelių mėnesių pasiekus gydymo tikslus, vitamino dozė sumažinama iki profilaktinės.
Kam reikalinga vitamino D profilaktika?
Vitamino D profilaktika yra būtina kūdikiams. Išnešiotiems kūdikiams nuo 3 savaičių iki 3 metų yra rekomenduojama skirti po 500-1 000 TV per parą. Neišnešiotiems naujagimiams vitaminą D rekomenduojama skirti nuo 7 gyvenimo paros po 1 500 TV per parą. Patartina profilaktinę vitamino D dozę (500 TV) skirti ir nėščiosioms paskutiniuosius 3 nėštumo mėnesius.
Iš kokių natūralių šaltinių galime gauti vitamino D?
Nemažai vitamino D galime gauti vartodami tam tikrus maisto produktus – tai įvairios žuvys (tunas, lašiša, sardinės), javainiai, pienas, kiaušinių tryniai, kai kurie jogurtai. Ypač daug jo yra žuvies taukuose – 5 ml žuvies taukų yra 400 TV vitamino D. Kūdikiams pagrindinis vitamino D šaltinis yra motinos pienas ar specialūs adaptuoti pieno mišiniai. Reikėtų nepamiršti, jog privalome pakankamai laiko leisti gryname ore, nes saulės spinduliai skatina vitamino D gamybą ir mūsų odoje.
Pasidariau šiais metais vit. D tyrimą ir nustatė didelį vit. D trūkumą. Paskyrė šeimos daktarė D-Pearls (PharmaNord) vit. D. Vit. D kiekis po kelių mėnesiu papildų vartojimo atsistatė. Atsistatė ir imunitetas, tapau daug energingesnė. Turbūt per mažai būnų saulėje ar per mažai valgau žuvies produktų.
Trūksta D vitamino ir vyrui ir man. Aš taip pat karts nuo karto pavartoju D-Pearls. Labai trūkdavo energijos, o dabar galiu sau dirbti ir sportuoti 🙂
Cia dabar masiskai visiems truksta vit D.Man irgi buvo uzejes nepaaiskinamas nuovargis, apatija.Irgi seimos daktarryte pasiule tyrima, pasirodo ten pas mane to D visai nerasta.Bet jau esu suvartojus virs 2 menesiu D pearl stipresnio, tai jauciuosi nepalyginamai geriau.
Idomiausia tai, kad niekad nejauciau kazkokiu astriu simptomu, bet pasidarius vit d tyrima buvau nustebus, jo tebuvo tik puse normos.dabar vartoju kasdien visus metus, o ziema netgi didesne doze.Geriausiai man savinasi d pearls .
Vit D pradejau vartoti kai pasidarius tyruma pamaciau trukuma.Atsistate nuotaika, miegas, nuovargio nebejauciu tokio kaip anksciau.Vartojau D pearls .
Vitaminas D tai tikrai būtinas, nes pvz tyrimai man žiemą ir pavasarį visad rodo, kad jo trūksta. Mes visa šeima vartojam D-Pearls, greit atsistato kiekis kraujyje
d
Ačiū jums už šį straipsnį.