Vyrų nevaisingumas: naujai atrastos priežastys ir spermos analizės reikšmė

Piracetol 300x250

Naujausi tyrimai atskleidžia, jog net iki 15 procentų porų yra nevaisingos. Tai reiškia, jog moteris negali pastoti net po vienerių ar daugiau metų reguliarių lytinių santykių. Beveik pusę porų nevaisingumo priežasčių sudaro vyrų nevaisingumas. Dažniausiai vyrų nevaisingumą lemia nepakankama spermos gamyba, sutrikusi spermos funkcija ar kliūtis vyrų lytiniuose takuose, trukdanti normaliam spermos nutekėjimui. Įvairiausi susirgimai, traumos, lėtinės ligos, netinkamas gyvenimo būdas ir daugelis kitų faktorių taip pat gali turėti reikšmės vyro nevaisingumui.

 

Vyro vaisingumą neretai lemia daugelis kompleksinių veiksnių

Dažniausia vyrų navaisingumą sukelianti priežastis yra varikocelė – tai venų, drenuojančių kraują iš sėklidės, išsiplėtimas. Nors tikslus varikocelės sukelto nevaisingumo mechanizmas nėra žinomas, manoma, kad reikšmės turi sutrikusi sėklidės termoreguliacijos funkcija lemianti blogesnę spermos kokybę. Taikant varikocelės gydymą, gerėja spermos kokybė ir funkcija, taip pat didėja tikimybė pastoti naudojant pagalbinius apvaisinimo metodus, pavyzdžiui, apvaisinimą in vitro.

Kai kurios infekcinės ligos taip pat gali sutrikdyti spermos gamybą arba sukelti randėjimo procesą dėl kurio blogės spermos nutekėjimas. Pažeidimus dažniausiai sukelia lytiškai plintančios infekcijos – tai gonorėja ar ŽIV. Nors minėti susirgimai gali sukelti ir negrįžtamus pokyčius, pritaikius tinkamą gydymą visiško nevaisingumo dažniausiai pavyksta išvengti.

Retrogradinė ejakuliacija – tai dar viena, tačiau retai pasitaikanti, nevaisingumo priežastis. Retrogradinė ejakuliacija įvyksta tuomet, kai orgazmo metu sėkla išsiveržia ne pro varpos galvutę, o į šlapimo pūslę. Šis sutrikimas gali išsivystyti sergant cukriniu diabetu, nugaros smegenų pažeidimais, po šlapimo pūslės, prostatos ar šlaplės operacijų. Retrogradinė ejakuliacija ne visada gali būti išgydoma, tačiau šį sutrikimą turinčių vyrų sėklidėse sperma gaminasi normaliai, tad galimi pagalbinio apvaisinimo būdai.

Svarbu paminėti ir vyrus, kuriems gimus buvo nustatytas sėklidžių nenusileidimas – jiems nevaisingumo išsivystymo tikimybė taip pat didesnė. Yra ir daugybė kitų priežasčių, lemiančių vyrų nevaisingumą – tai navikiniai susirgimai, hormonų disbalansas, spermos kanalėlių defektai, genetiniai chromosominiai defektai, celiakija.

 

Nutukimas – galima vyrų nevaisingumo priežastis

Nevaisingumas yra problema, su kuria susiduria ir daugybė nutukusių vyrų. Didėjantis nutukusiųjų ir viršsvorį turinčiųjų skaičius lemia vis daugiau sveikatos problemų. Profesoriaus Pedro F. Oliveira ir jo kolegų komanda iš Porto Universiteto publikavo straipsnį, kuriame svarstoma mitybos ypatumų įtaka vyro reprodukciniam potencialui. Nutukimas yra metabolinė, medžiagų apykaitos pokyčius lemianti liga, sukelianti ir hormonų disfunkciją. Mokslininkai teigia, kad žarnyno ir riebalinio audinio išskiriami hormonai yra veikiami energijos disbalanso, kurį nulemia per didelis maisto suvartojimas. Manoma, kad šių hormonų apykaitos sutrikimai turi įtakos ir vyrų reprodukcinei sistemai.

Kiti gyvenimo būdo ypatumai taip pat gali turėti neigiamos įtakos vyrų vaisingumui – tai alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimas, tabako rūkymas, nuolatinis emocinis stresas. Anaboliniai steroidai, naudojami siekiant stimuliuoti raumenų masės didėjimą, taip pat sukelia sėklidžių funkcijos sutrikimus ir spermos gamybos sumažėjimą.

 

Nevaisingumui diagnozuoti atliekama spermos analizė

Daugelio porų nevaisingumo priežastys yra kompleksinės, tad dažnai pasikonsultuoti su gydytoju turėtų abu partneriai. Neretai tenka atlikti ne vieną tyrimą, kol galutinai išaiškinama nevaisingumo priežastis. Vyrų nevaisingumo diagnostika paprastai prasideda nuo gydytojo apžiūros bei paveldimų būklių, lėtinių ligų ar buvusių operacijų išaiškinimo. Vėliau atliekama ir sėklos analizė: nustatomas spermos kiekis sėkloje, spermatozoidų forma (morfologija) bei jų judrumas. Laboratorijoje sėkla ištiriama ir dėl galimų infekcijos sukėlėjų. Neretai spermatozoidų skaičius varijuoja skirtinguose sėklos mėginiuose, todėl gali prireikti kelių mėginių siekiant tiksliai įvertinti spermatozoidų skaičių. Jei atlikus spermos analizę nenustatoma jokių sutrikimų, toliau rekomenduojama išsitirti partnerei.

Siekiant išsiaiškinti vyro nevaisingumo priežastį galimi ir kiti, tačiau kurkas rečiau atliekami, tyrimai – tai sėklidžių ultragarsinis ištyrimas, siekiant nustatyti varikocelę, hormonų koncentracijos kraujyje nustatymas, genetinis ištyrimas dėl pokyčių Y chromosomoje, retais atvejais gali būti atliekama ir sėklidžių biopsija, siekiant įvertinti spermos gamybą.

 

Gydymo metodo pasirinkimas priklauso nuo nustatytos priežasties

Gana dažnai tiksli nevaisingumo priežastis taip ir lieka neišaiškinta. Neretai vyrų nevaisingumo gydymas reikalauja chirurginių intervencijų. Pavyzdžiui, varikocelė gali būti gydoma chirurgiškai, o atlikus varikocelektomiją dažniausiai išsprendžiama ir nevaisingumo problema. Jei nevaisingumas yra nulemtas bakterinės infekcijos, nedelsiant skiriamas gydymas antibakteriniais preparatais. Nors infekciją dažniausiai pavyksta išgydyti, vaisingumas atkuriamas ne visuomet.

Labai svarbūs yra ir kasdieniai ypročiai bei sveikas gyvenimo būdas. Kasdienis fizinis aktyvumas ir sveika mityba padeda išvengti nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų – o tai yra vieni iš nevaisingumą lemiančių faktorių.

 

Palikite komentarą