Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – viena dažniausiai lytiškai plintančių infekcijų. Daugiau kaip 40 ŽPV tipų randama tiek vyrų, tiek moterų genitalijų gleivinėse. Tie patys tipai randami ir burnos bei viršutinių kvėpavimo takų gleivinėse. Tų pačių ŽPV tipų lokalizacija skirtingose vietose gali sukelti skirtingus pažeidimus.

Skiepai nuo ŽPV mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. (Asociatyvi nuotr.)
Tyrimų duomenimis, netrukus po seksualinio debiuto (po pirmųjų lytinių santykių) jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Pagal onkogeniškumą ŽPV tipai skirstomi į mažos, didelės ir ypač didelės vėžio rizikos. Didelės rizikos ŽPV tipai sukelia pakitimus ląstelėse, dėl ko gali išsivystyti vėžys. Žemos rizikos ŽPV tipai sukelia genitalijų karpas tiek vyrams tiek moterims.
Plinta lytiniu būdu ir per kraują
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ŽPV paplitimas įvairiose šalyse skirtingas ir priklauso nuo jaunimo seksualinio debiuto, seksualinių partnerių skaičiaus ir kitų veiksnių. ŽPV paplitimas skirtingose amžiaus grupėse gali skirtis 10 kartų. ŽPV infekcija yra labai paplitusi ir, teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su ŽPV. Net ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV.
ŽPV plinta ne tik per visų rūšių lytinius santykius, bet ir infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu. Dažnai ŽPV užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų, tačiau jie infekuoti, t.y. virusą gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.
ŽPV, patekęs į organizmą, ląstelėse sukelia citolizę, latentinę bei lėtinę infekciją. ŽPV infekcijos sukeliamos sveikatos problemos priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį. Sveikatos problemos, kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai – tai genitalijų karpas (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.); gerklės, gerklų papilomatozę; makšties, varpos, išangės vėžį; gimdos kaklelio vėžį; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžį.
Riziką užsikrėsti ŽPV mažina saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys, atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas, taisyklingas apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu bei kitos prevencijos priemonės, detaliai apžvelgtos metodinėse rekomendacijose.
Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą – ŽPV infekcija lytiniuose takuose. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su genitaline ŽPV infekcija. Skiepai nuo ŽPV mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu.
Čia galite susipažinti su ŽPV metodinėmis rekomendacijomis.
Šaltinis: ULAC